След като втасало гроздето и се превърнело във вино, траките се отдавали на весели оргии в чест на Дионис, наречени розалии. Римляните ги взели от тях, като нарекли Дионис - Бакхус. |
Изкуството на правене на вино ни е завещано от древните траки. Заради култа си към бог Дионис, траките започнали отглеждането на лозата и усвоили майсторството на правене на свещения елексир.
Едно от най големите светилища на траките бе открито през 2000 г. край с. Старосел. Тракийският култов комплекс е свидетелство за съществуването на тракийската цивилизация. Археолозите смятат, че тук е бил погребан един от най-великите владетели на тракийската империя - Ситалк. Храмът пази някои от тайните на древната цивилизация.
Една от основните функции на светилището обаче било извършването на култови ритуали в чест на бога на виното Дионис. В основата на този култ стоели виното, огънят и лозата. Свидетелство за това са двете парадни стълбища на храма, огромната култова площадка и ваната за съхранение на вино (и днес едни от атракциите на Храма са малките лозови издънки). Един от най-често извършваните ритуали било гадаенето по вино и огън за плодородие. Обикновено той се извършвал от самия господар, който се въплъщавал в ролята на бог Дионис. Владетелите на траките се смятали за безсмъртни и били единствените, които можели да контактуват с бога, затова играели и ролята на жреци.
Според археолозите, само най-заслужилите войни и аристократи можели да участват в този ритуал. Върху олтара на божеството владетелят Ситалк разливал вино и палел огън, а по височината на лумналия пламък се съдело за плодородието на годината. Ако той се издигнел високо, годината щяла да бъде добра.
След като втасало гроздето и се превърнело във вино, траките се отдавали на весели оргии в чест на Дионис, наречени розалии. Римляните ги взели от тях, като нарекли Дионис - Бакхус, а менадите - вакханки.
Траките предали лозата и майсторството си за правене на вино на гърците, които го разпространили из целия свят.
прочитания: 9355