Geoff_Tate_Eventim
 
Търси: 

МЕНЮ
Начало
Новини
Интервю
Музика
Киномания
Декор
История
Здраве
Спорт
АвтоМото
Желание
Невероятно е, че...

АНКЕТА
Кой е любимият ви филм с Брад Пит?

Боен клуб
Седем
Гадни копилета
Z-та световна война
12 маймуни
Троя
Гепи

 
   Резултати

“Събрани разкази” на Труман Капоти – от гротеската към нежното съчувствие
 
21 Май, 2015
“Събрани разкази” на Труман Капоти –  от гротеската към нежното съчувствиеКапоти е автор на романите - “Закуска в „Тифани“, “Арфата на тревите”, на много разкази, сценарии, а също така на “Хладнокръвно” – документална история на едно от големите американски убийства.

източник: Колибри

Събрани разкази”
Труман Капоти
344 стр.


            прочетете откъс

Излезе от печат сборникът “Събрани разкази” на ненадминатия майстор на кратка проза Труман Капоти.

Всеки трябва да се потопи в тези вечери в Алабама и Луизиана, съпроводени с големи празненства, диамантени китари, изгубени жени, циркови маниаци, чудаци от всички обществени слоеве и фатални романси.

Повечето читатели познават Труман Капоти като автор на “Закуска в „Тифани” и Хладнокръвно. Чували са пикантни подробности за публичните му изяви, както и за пословичното му остроумие. Но той е и автор на превъзходна кратка проза. Емоционални, проницателни и изящни, разказите на Труман Капоти са сред най-доброто, написано през XX век в Америка.

В това издание за пръв път са събрани всички разкази на Труман КапотиВ това издание за пръв път са събрани всички разкази на Труман Капоти – от ранните мистериозни и леко зловещи приказки с готическо звучене Мириам и Безглавият ястреб, през психологически дълбоките и пълни с недоизказаност Децата на рождените им дни, Дървото на нощта и Китара с диаманти, до нежно автобиографичния Спомен за една Коледа. Независимо дали си спомня за малкото южняшко градче от своето детство или гледа космополитния Ню Йорк с хладни, анализиращи очи, Капоти неизменно разказва завладяващи истории. Сред необикновените му герои са момчето от Алабама, което иска да спечели шише сребро, затворникът, дялкащ дървени кукли, зловещият господин, който купува хорските сънища, червенокосият малък крадец.

Разказите на Капоти разкриват от нов ъгъл неговото майсторство – умението му да гради със стегнат изказ реалистични портрети на провинциалния Юг, да опоетизира градския пейзаж с изящни мелодични фрази, чувството му за хумор, люшкащо се между гротеската и нежното съчувствие, своеобразната естетика на невероятното, с която ни очарова този голям творец.

Труман Капоти (1924–1984) е роден в Ню Орлиънс в семейството на чиновник и 16-годишна кралица на красотата. Баща му обаче не се задържа дълго на една работа и постоянно търси нови възможности за изява. Младият Труман израства при роднини в Алабама и неговото приемно семейство му служи като модел за много от образите, които описва по-късно. Майката на Труман се омъжва повторно за заможен бизнесмен и Капоти се мести в Ню Йорк, като приема името на втория си баща. В детските си години бъдещият писател се сприятелява с Харпър Лий, авторката на “Да убиеш присмехулник”, която го използва като прототип за образа на Дил в световноизвестния си роман.

Капоти написва първите си разкази на осемгодишна възраст и публикува в престижни списания, за което е удостоен с голямата награда за кратка проза на името на ОХенри. От този момент нататък Капоти познава единствено успеха и се превръща в едно от най-големите имена на американската литература. Автор е на романите “Други гласове, други стаи”, “Закуска в „Тифани”, “Арфата на тревите”, на много разкази, киносценарии, а също така на “Хладнокръвно” – документална история на едно от големите американски убийства, първообраз на жанра “истински престъпления”. Неговата визитна картичка са изяществото на езика, мекотата на повествованието, проникновените образи, в по-голямата си част почерпани от неговия собствен живот.

прочитания: 2903

Faun_Eventim_2

За нас Контакти Връзки Реклама Фотогалерия

Free Page Rank Tool
2005 © интернет медия Обектив. Всички права запазени. Публикуването на материали от сайта става само със
съгласието на екипа и посочване на източника. За контакти: info@obektiv.info