До началото на ХХ век ризата е била елемент от мъжкото бельо. Тя се е носила директно върху кожата, като е била единствено и само в бял цвят. Днес тази дреха е символ на стил и класа. |
Най-старият и запазен модел – ленена риза, е открит от Флиндер Петри в гробницата на египетската династия Таркан. До началото на ХХ век ризата е била елемент от мъжкото бельо. През Средновековието се е носила директно върху кожата, като е била единствено и само в бял цвят. През този период единствените хора, които не са носили нищо върху тази дреха са били бедните, затворниците и овчарите. При благородниците е имало вярвания, че мъжете, които не носят ризи в леглото са неприлични и нечистоплътни.
Цветните ризи са започнали да се появяват в началото на ХIХ-и век, както може да се види в картините на Георги Халев Бингам. Цветните ризи са се смятали за ежедневни облекла и е било недопустимо един бизнесмен да я носи в небесносин цвят. Червените ризи са били използвани, за да символизират различните политически групи, включително и тази на италианския революционер Гарибалди. Червеното е било предпочитано и от американски улични банди и социалистическите милиции в Испания и Мексико през 1930 г.
Ризи и политика:
Черните ризи са били използвани от италианските фашисти.
Партийните лидери в Индия също носят само черни ризи, за да символизират атеизъм.
Кафявите ризи са били носени от германските нацисти, които са били част от надзорната агенция.
Сините ризи са предпочитани от испанските и френски политици.
Зеленият цвят е доминиращ при политическия елит в Унгария, Ирландия, Бразилия, Португалия.
Златни ризи – в Мексико, всеки един представител на властта трябва да има поне по една официална риза в този екстравагантен цвят.
В Съединените американски щати допреди няколко години е можело да се види политическа фигура, облечена в риза със сребърен цвят.