Според учените слънцето стимулира натрупване на активен живак. Окислителни газове като озона (отровна форма на кислорода) и молекули, съдържащи бром и хлор, ускоряват замърсяването с живак. |
Годишно в земната атмосфера се изхвърлят 1500 тона живачни емисии от работата на топлоцентралите. Допълнителни 400-500 тона идват от въгледобив. В момента количеството живак на планетата е толкова голямо, че дори при спиране на всякакво производство, замърсяването на околната среда с него ще продължи още няколко десетилетия.
Когато попадне в човешкия организъм, металът поразява централната нервна система. Отравянето с него води до загуба на говора, зрението и слуха, както и поява на постоянни кръвотечения от носа и ушите.
Според учените слънцето стимулира образуването на активния живак. Най-нови изследвания разкриват, че окислителни газове като озона (отровна форма на кислорода) и молекули, съдържащи бром и хлор, ускоряват замърсяването с живак. Богатите на озон и други компоненти въздушни маси директно предизвикват неговото окисляване.
Преди няколко години екип от калифорнийски специалисти, изследващи влиянието на азиатските въздушни маси над САЩ, направиха сензационно откритие - когато въздушна маса от Китай се смеси с буря в Калифорния, живакът в атмосферата над Азия и Северна Америка се увеличава 9 пъти.
прочитания: 7856