Древните гърци смятали, че еднооки циклопи построили мегалитния паметник. Саксонците пък считали, че гигантските камъни можели да се придвижват самостоятелно, само с помощта на “вълшебна дума”.
През XVIII-ти и XIX-ти век общоприета става гледната точка, че каменните кръгове са били храм на друиди, където се прекланяли пред бога Слънце и в негова чест принасяли човешки жертвоприношения.
През каменната ера хората построяват Стоунхендж от масивни каменни блокове, тежащи 50 тона. Загадка е как са били обработвани камъните от паметника, тъй като хората не са притежавали метални инструменти!
Изследване на произхода на Стоунхендж и причините за неговото построяване започва още през 1801 г. Най-популярната теория за неговото създаване е, че той е бил място на религиозен култ.
Обредността на Мишите празници се определя от езически поверия за мишката като въплъщение на демонична сила. Тя включва трудови забрани и магически действия, изпълнявани предимно от жените.
По българските земи са останали много образци на тракийското изкуство. Своите съдове и накити траките изработвали от мед, сребро и злато. Удивителни са Панагюрското и Рогозенското съкровища.