Храмът Енгаку-джи е най-типичният и най-старият пример за японската Танг архитектура Той съдържа общо 18 сгради. Големият храмов комплекс бил реконструиран от зен монаха Сейсетсу в периода Едо. |
През своето многовековно развитие традиционната японска архитектура, макар и повлияна от културата на своите съседи, е създала и утвърдила свой специфичен образ.
По времето на всички етапи от нейното съществуване тя се е отличавала с особена чувствителност към красотата и със способността си да я внесе в ежедневието.
Архитектурата на Япония се характеризира с трепетно отношение към природата, с усещане за непрекъсната връзка между човешкото и божественото.
Многобразието на традиционната японска архитектура е представено в храмовата архитектура, архитектурата на замъците и архитектурата на градините на Япония.
Eнгаку-джи
Храмът Енгаку-джи се намира в град Камакура, префектура Канагава, Япония. Той е основан през 1282 г. от китайски зен будистки монах, по молба на регента Ходжо Токамини след войната, която той води за отблъскването на монголските нашествия от Япония. Енгаку-джи е посветен на загиналите японци и монголци в тази война.
Този храм е един от важните центрове на зен будизма в Япония. Енгаку-джи станал център на зен будистка школа по време на управлението Канто. В тази школа учители били известните японски мъдреци Кошо Учияма (автор на повече от двадесет книги за Зен будизма и оригамите) и Соиен Шаку (прочут японски зен будистки монах, който бил първият японец, преподавал в САЩ). Техен ученик бил известният японски писател Дайсетсу Тейтаро Сузуки.
Храмът Енгаку-джи е най-типичният и най-старият пример за японската Танг архитектура. Той съдържа общо 18 сгради. Големият храмов комплекс бил реконструиран от зен монаха Сейсетсу в края на периода Едо. Комплексът е опожаряван много пъти. От входа могат да се зърнат всички 18 храмови сгради, подредени в права линия в типичен китайски архитектурен стил.
Известни забележителности на Енгаку-джи са:
- двуетажната порта, наречена Санмон, украсена с калиграфия от императора Фушими;
- огромната главна зала “Бутсу-ден”;
- мощехранителницата, наречена “Шари-ден”, която била построена в XVI-ти век в стила на китайската династия “Сонг”. Историците и учените вярват, че в тази сграда се съхранява единият от зъбите на принц Сидхарта (Буда);
- залата “Убай-ин”, където се съхранява статуя на Канон;
- къщата “Бутсуничи-ан” – гробницата на император Фушими;
- огромната камбана, която е под закрилата на ЮНЕСКО.
прочитания: 5412