Въпреки злочестата история на град Помпей надписите по стените на зданията му са съхранени в отлично състояние. Днес те са повод за възникването на редица интересни хипотези от страна на учените. |
В античния римски град Помпей са запазени древни надписи по външните и вътрешните стени на сгради. През 79 г. от Новата ера градът е погребан под вулканична пепел след изригването на Везувий. Помпей е открит отново при археологически разкопки през 1748 г. и днес представлява музей под открито небе. Въпреки злочестата история на града надписите по стените на зданията му са съхранени в отлично състояние. Днес те са повод за възникването на интересни хипотези.
Така например, смела теория предлага Ребека Бенефил, специалист по класическа античност от Университета във Вашингтон. След като в продължение на дълги години участва в археологически разкрития в Помпей, тя достига до извода, че надписите по стените за древните римляни са представляви това, което за нас днес са блог, форум или дори Facebook!
Според Бенефил особено показателен за това предположение е фактът, че "графити" по стените оставяли всички граждани на Помпей - бедни, богати, знатни велможи, роби или владетели. Изследователката допълва, че в древния град било прието, когато се ходи на гости да се издълбае някакъв надпис в стената - приветствие, остроумие или съвет. За целта римляните винаги носели със себе си специално пригодени остри предмети подобни на днешните длета.
"Социалната мрежа" била достъпна и за гости на града. Често срещан надпис по стените на домовете е "Felicter Pompeii" - пожелание за щастие и благополучие на Помпей и неговите жители.
прочитания: 5477