Идеята за пренасяне на обект или личност от едно място на друго само за миг – при това на много големи разстояния – се доразвива в много книги и филми. Това е методът на телепортирането. |
Невероятно е, че...
Терминът “телепортация” за първи път е използван от американския писател и изследовател на паранормални явления Чарлс Форт. Това се случва през 1931 г. в научно-фантастичен роман на Форт, озаглавен “Ло!”. В следващите години методът на телепортирането става изключително популярен в sci-fi литературата. Писателите описват “телепортирането” като “незабавно транспортиране на личност през пространството с помощта на напреднала технология”.
В последните няколко десетилетия на XX-ти век идеята за трансферирането на обект или личност от едно място на друго само за миг – при това на изключително големи разстояния – се доразвива в много книги и филми. Човечеството е развълнувано от невероятните възможности, които би предложила телепортацията. В култ за публиката се превръща “Транспортерът” от поредицата “Стар Трек”, а филмът “Мухата” от 1986 г. на Дейвид Кроненбърг показва и неприятните последици, до които може да доведе това безспорно удивително научно постижение.
Представата за “телепортация” намира своето място дори в мистичните традиции на Исляма. Това се случва в концепцията за Тай ал-Ард – човек, който като по чудо обикалял целия свят без дори да помръдва, тъй като земята се въртяла много бързо под краката му.
прочитания: 4438