Първите обществени пекарни се появили в Древен Рим. За римляните да се яде бял хляб, изпечен от пшенично брашно, било привилегия само на най-знатните и богатите. Бедните се задоволявали с черен. |
Невероятно е, че...
В праисторически жилища са открити вкаменени късчета хляб. Родината на подквасения хляб била Древен Египет. Египтяните отглеждали в долината на Нил пшеница, от която правели брашно и го смесвали с вода и сол. Това обаче все още не бил истинският хляб. Когато египтяните открили, че тестото бухва, оставено на слънце, те започнали да пекат хляба в горещи пещи.
Първите обществени пекарни се появили в Древен Рим. За римляните да се яде бял хляб, изпечен от пшенично брашно, било привилегия само на най-знатните и богатите. Бедните се задоволявали с черен хляб. Понякога към тестото му те добавяли трици, овесено брашно, а в гладни години и дървесна кора.
Французите имат следния израз, когато много искат да похвалят някого: “Той е хубав като хляб!”. В арабския език пък “хляб”, “препитание” и “живот” се означават с една и съща дума.
прочитания: 5770