Риби от подобен вид обитават морското дъно на дълбочина между 600 и 1000 метра, поради което никога досега на учените не се е удавало да заснемат някоя. |
Невероятно е, че...
Японски учени успяха да заловят и заснемат с видеокамера рядък вид акула. Това е нова изключителна стъпка в областта на биологията, тъй като костната структура на акулата, на практика, не се е променила от времето на динозаврите. Уловът е направен в Awashima Marine Park.
Сигнал на изследователската група подава рибар, който описва акулата като “чудновато създание с огромна уста, пълна с остри като кинжали зъби”. Риби от подобен вид обитават морското дъно на дълбочина между 600 и 1000 метра, поради което никога досега на учените не се е удавало да заснемат някоя и да й направят подробно научно описание.
Японските изследователи направили ценния улов предполагат, че техният екземпляр е бил болен и е изплувал на водната повърхност.
След като е заловена, акулата е отнесена в специален басейн, напълнен с морска вода. Тя успява да живее само още два часа, след което умира. За това време обаче ихтиолозите успяват да съберат безценна информация за начина за придвижване на рибата и за това по какъв начин тя успява да се поддържа жива. Заловената акула е с дължина 1,5 метра и е женска. Огромната й паст е пълна с повече от 300 остри зъби. Тя се храни с други по-малки акули и морски обитатели.
Този вид акули и по-рано са ставали плячка на рибарите, но никога досега учените не са успявали да се снабдят с жив образец.
Повечето видове акули от този вид се срещат около водите край Япония. Често те могат да бъдат забелязани през зимата, когато температурата на водата падне и те трябва да отидат в по-топли райони, за да се хранят.
прочитания: 6649